Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 

Van'ın İpekyolu caddeesi üzerindeki bir polis noktasına akşam saatlerinde uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı bildirildi. 

Alınan bilgilere göre yerel saatle 19 sıralarında İpekyolu caddesi üzerinde bulunan polis lojmanlarının önündeki nöbet noktasına bir araçtan ateş açıldı. Ateş açan kişiler olay yerinden aynı araçla ayrılırken olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda ise bilgi edinilemedi. 

Olayın ardından polis ve asker çevrede operasyon başlattı. [...]

SÜLEYMANİYE (DİHA) Süleymaniye'de Kobanê ile dayanışmak için çeşitli ülkelerden filmlerin katıldığı, 'Kobanê ile Dayanışma Film Festivali' düzenlenecek. Festivalin geliri Kobanêli göçmenlere ulaştırılacak.

Süleymaniyeli aydın ve sanatçılar, Kobanê halkına yardım kapsamında çeşitli ülkelerden yönetmenlerin de yardımıyla 'Kobanê ile Dayanışma Film Festivali' düzenliyor. 1 Kasım'da başlayacak festival Süleymaniye'deki Kültür Sarayı Salonu'nda yapılacak. [...]

Gülnaz Karataş (Beritan Hevi) yaşamını yitirişinin 22’inci yıl dönümünde Medya Savunma Alanları’nda bir tören ile anıldı. Törende bir konuşma yapan YJA Star Merkez Karargah Komutanı Delal Amed, “Tarihte eşi benzeri olmayan ve kuruluşunun 22. yılına giren YJA Star'ın yanı sıra kendini Kürdistan'ın dört parçasında örgütlemiştir” dedi.

Özgürlük mücadelesinde Beritan Hevi olarak tanınan Gülnaz Karataş, yaşamını yitirişinin 22’inci yıl dönümünde gerilla alanlarında bir tören ile anıldı. [...]

Güney Kürdistan’da yayın yapan haber sitelerinden Xendan’ın DAİŞ’in Irak ordusuna karşı Klorin gazı kullandığını yazdı.

Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyinde konumlanan Irak Ordusuna Klorin gazı saldırısı gerçekleşti.

Xendan’ın ulaştığı videoda bir grup Irak askeri baygın ve halde bir nehir kenarından karaya çıkarılıyor. Askerler bir patlama sonrası sarı bir dumanın etrafa yayıldığını ve kendilerini kaybettiklerini belirtiyor. Patlama ardından görünen sarı dumanı teyid eden bir diğer tanık da CNN Arapçanın yayınında bu durumu anlatıyor. [...]

Bu yıl 17’si düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı Amed’in ev sahipliğinde Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu’nda başladı.

Her yıl Türkiye’nin farklı illerinde düzenlenen Kürt Kadın Hareketi, Türkiye'deki birçok kadın hareketinin ve feminist çevrelerin katılımı ile düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı'nın 17'ncisi bu yıl Amed’de gerçekleşiyor. [...]

Foto Galeri 8 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+