Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 

Kuşadası'nda Alevilerle ilk kez bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Çok rahatlıkla söyleyebilirim, HDP Alevidir. Çünkü Alevi felsefesi gibi 72 millete aynı nazarda bakıyor" dedi.

Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Cemevi'nde düzenlenen toplantı bir ilk niteliğinde. Bugüne kadar cemevinin HDP ve HDP'nin geldiği geleneği oluşturan siyasi partiler ve örgütlerle ilişki kurmadı, toplantı yapılmasına dahi izin vermedi. [...]

KOBANÊ– Kobanê Kantonundaki YPJ komutanı Meryem Amara, Kürt Halkına düşmanlık eden birçok devletin kendilerini IŞİD maskesiyle gizlediklerini söyledi. Başarılı olanların, kendileri olduklarını söyleyen Amara şöyle konuştu: "Şehitlerimiz ve Demokratik Özerklik Sisteminin ilanı başarımızın göstergesidir. Biz demokratik yaşamı yaşayacağız ve gelecek Kürtlerindir."

Kobanê Kantonundaki YPJ, Kadın Savunma Birlikleri, komutanlarından Meryem Amara görüşlerini ANHA'yla paylaştı. [...]

MANİSA (DİHA) - DBP Turgutlu İlçe Örgütü, çeşitli dönemlerde çıkan çatışmalarda yaşamlarını yitiren HPG ve YPG'liler için mevlit verdi.

DBP Turgutlu İlçe Örgütü, çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren HPG ve YPG'li için İstasyon Altı Mahallesi Belediye Düğün Salonu'nda mevlit verdi. Mevlide, HDP Ağrı miletvekili Halil Aksoy ile çok sayıda kişi katıldı. İDAY-DER meleleri tarafından okunan mevlitten sonra konuşan DBP Turgutlu İlçe Başkanı Selahatin Dağlı, yaşamını yitiren HPG ve YPG'lilerin bireysel yaşamları için mücadele edip yaşamlarını yitirmediklerini, halkın onuru ve çıkarı için tüm yaşamlarından vazgeçerek mücadele içerisinde yer aldıklarını söyledi. [...]

Van Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir, kendisini makamında ziyaret eden DBP’li Meclis Üyesi İsmet Tan’ı AKP’li sanınca “Zaten sizin Tuşba’da daha çok göç alan ama bizim fikrimizi taşımayan mahalleler var. [...]

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), yaşları 11-46 yaş arası kadın ve kız çocukların sünnet edilmesi için fetva çıkardı. Milyonlarca kadın ve çocuk IŞİD'in sünnet tehdidi altında bulunuyor.

IŞİD'in 11-46 yaş aralığındaki kadınlara sünnet vahşetini dayattığı bildirildi.  Cenevre'de düzenlenen bir konferansa görüntülü katılan Birleşmiş Milletler'in (BM) Irak'taki iki numaralı sorumlusu Jacqueline Badcock, "İslam Devleti'nin bir fetvasıdır. Kısa bir süre önce öğrendik" dedi.

Badcock, kaç kadının bu fetvadan etkileneceği konusunda net bir sayı elinde olmadığını söyledi. [...]

Foto Galeri 8 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+