Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik geliştirilen Uluslararası Komplo’nun 17’inci yıldönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yapan Doğu Kürdistan Halk İnisiyatifi, Uluslararası Komplo’nun Öcalan şahsında Kürt halkının iradesine yöneldiğini ve iradeyi kırmayı hedeflediğini belirtti.

HER YERDE EYLEM YAPILMALI

Doğu Kürdistan halkını Uluslararası Komplo’nun 17’inci yıldönümünü her yerde çeşitli etkinlikler ve eylemlerle karşılamaya çağıran Doğu Kürdistan Halk İnsiyitifi,  “Doğu Kürdistan sürekli bir öncüsünün olmamasının sancılarını çekti. Önder Apo şahsında Kürt halkı tarihte kaybettiğini bir kez daha yakalamış oldu. [...]

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, merkezi Amed'de olan Rojava Dayanışma Derneği ile ortaklaşa kampanya başlatıldı.

Kuzey Kürdistan'da devlet teröründen zarar gören çocuklar ve aileleri için 'Bir koli de sen al' adı altında başlatılan yardım kampanyası kapsamında, koliler Kürdistan'a ulaştırıldı. Yüzlerce aileye içerisinde çocuk maması, çocuk bezi ve temel gıda malzemelerinin olduğu koliler teslim edildi.

Kampanya Ocak ayında başlamış ve Avusturya genelinde büyük ilgi görmüştü. Kampanyanın başlatılmasından kısa bir süre sonra basılan dayanışma biletlerinin tümü tükendi. [...]


 
Yazılı açıklama yapan Batman Demokratik Halk İnisiyatifi, "15 Şubat Komplosu, Önder Apo şahsında halkımızın geleceğine dönük yapılan bir saldırıdır. Komplocu güçler, Önder Apo’nun esaretiyle Kürdistan Özgürlük
Mücadelesini tamamıyla tasfiye etmek ve halkımızın geleceğini karartmak istediler ama Apocu fedailer ve halkımız komploya boyun eğmedi ve direndi" dedi. [...]

Kuzey Kürdistan'da sivil katliamları yapan AKP hükümetinin talimatıyla düzenlenen siyasi soykırım operasyonları sürüyor.

HAKKARİ

Hakkari'nin Çelê (Çukurca) ilçesinde Yenimahalle ve Emir Şaban mahallelerinde evlere sabah saatlerinde eş zamanlı baskınlar yapıldı. HDP ve DBP ilçe eş başkanları Halime Şimşek ve Garibe Çetin'in de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Kobanê eylemlerine katıldıklarına dair görüntüleri bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Halime Şimşek, Garibe Çetin, Cebrail Erdemir, Cengiz Atak, Savaş Altay, Cennet Ayar ve Şaban Döner, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. [...]

Södertälje ilçesideki ‘Statsparken’ Parkı’nda sabah saatlerinde bir araya gelen Kürdistanlılar, devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından sloganlar atarak uzun yürüyüşe başladı.
Kortejin en önünde “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış“ yazılı ve üzerinde Öcalan’ın resmi bulunan bir pankrat taşıyan Kürdistanlılar, "Biji Serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, “Kanlı ellerinizi Kürdistan’dan çekin”, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Öcalan halktır, halk biziz" şeklinde sloganlar attı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf