Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 
Süryani aydın ve aktivistlerin tartışma grubu Platform Turabdin, “IŞİD kaynaklarına bakıldığında Kobanê'nin intikamını almaya çalıştıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca stratejik anlamında Türk sınırındaki bu bölgenin ele geçirilmeye çalışılması kendilerine lojistik bir koridor açmaya çalıştıklarını gösteriyor. Bu cihatçılara kırmızı halı seren ve onlara yardım ve desteğini esirgemeyen yönetimlerin tüm bu katliam ve vahşette payları vardır” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Platform Turabdin, 21. yüzyılda dünyanın üzerine kara bir gölge gibi düşen DAİŞ’in en çok mazlum halkları etkilediğini belirtti. [...]

ROJBÎN ŞAKIR

TIRBESPIYÊ –  Tirbespiyê kentine bağlı Gundi köyünde oturan 94 yaşındaki Asya İbrahim isimli anne bütün ömrü boyunca özgür bir Kürdistan hayali ile yaşadı. “Rojava devrimi ile hayallerime kavuştum” diyen ulu çınar Asya anne ayrıca 90’lı yıllarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile de tanışma fırsatını bulur. [...]

İsveç’te yaşayan Kürdistanlılar son olarak üç Kürt tutsağı idam eden İran rejimini protesto eylemlerini sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde İsveç Dışişleri Bakanlığı ve Stockholm’un Lidingö semtinde idamları protesto gösterileri yapılırken bugün de Öreboro ilinde idamları protesto etmek amacıyla il merkezine bir bilgilendirme çadırı kuruldu.

PJAK taraftarları tarafından örgütlenen bilgilendirme çadırı ve çevresini idam edilen üç Kürt tutsak ve idamları protesto eden pankrat ve dovizlerle donaltan Kürdistanlılar, İsveç kamuoyunu İran’daki gelişmelerle ilgili bilgilendirmek için bildiriler dağıttılar. [...]

ANKARA (DİHA) - 14 Haziran 1993 yılında Şırnak'ın Silopi ilçesinin Görümlü beldesi yakınlarında gözaltına alınan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan 6 yurttaş ile ilgili davanın 5. duruşması görüldü. Dava 26 Haziran'a ertelendi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+