Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 

JINHA

AMED - Bismil'de infaza tanıklık eden yurttaşlar, Valiliği'ne yayınladığı açıklamaların aksine 4 gencinde sivil olduğunu ve 'ev mühimmat deposuydu' söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Dün öğle saatlerinde Bismil Kaymakamlığı tarafından Bismil'in Rojava, Tekel, Fırat ve Dumlupınar mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra Rojava mahallesinde 4 sivil genç infaz edildi. [...]

* Türkiye güdümündeki DAİŞ çetelerinin saldırılarına ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "düştü düşecek" açıklamalarına rağmen milyonların öfkesine sahne olan 6-8 Ekim serhildanın büyüttüğü Kobanê direnişi, Kürdistan ve Ortadoğu devriminin ruhu, dünya halklarının vicdanı oldu.

* Muş Bulanık'ta hastaneye kaldırılan ancak tedavi altına alınmayan Leyla Güleç adlı kadın hastanenin Acil Servisi'nde doğum yaptı. "2 saat sonra doğum yapabilir" diyen Acil Servis ile "Henüz doğuma 10 gün var" diyen Kadın Doğum Ünitesi arasında defalarca git gel yaptırılan Güleç'e doğum esnasında da hiçbir müdahalede bulunulmadığı kaydedildi. Aile, yetkililer ve görevli personel hakkında suç duyurusunda bulunacak. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İKSV bünyesinde bulunan Barış İçin Müzik Vakfı, barışın sesini duyurmak amacıyla 300 çocuktan oluşan bir orkestra ile barış konseri verecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) bünyesinde ki Barış İçin Müzik Vakfı, barışın sesini duyurmak için 300 çocuktan oluşan bir orkestra ile barış konseri verecek. Çocuklara müzik eğitimi olanağı sağlayarak barışın sesini müzikle duyuran Vakıf, konserde Vivaldi, Mozart ve Beethoven orkestralarına yer verecek.

"300 çocuk aynı sahnede barış için çalacak" sloganıyla gerçekleştirilecek "Barış için müzik vakfı 10. yıl konseri" 15 Kasım Pazar günü saat 17.00'da Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde verilecek. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf