Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 

ŞENGAL (DİHA) - Şengal'de bulunan Êzîdîlerin kutsal mekanı olan Şerfeddin DAİŞ çetelerinin saldırısı ile karşı karşıya kaldı.


Kuzey Şengal hattındaki Dahola ve Buruk köylerine DAİŞ çetelerinin saldırısı sonucu, bölgenin güvenliğini sağlayan yerel silahlı güçler ile DAİŞ çeteleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Uzun süren çatışmalar ardından Dahola ve Buruk köyleri DAİŞ çetelerinin eline geçti. Çatışmalarda Kasım Şeşo’nun lideri olduğu aşiretin silahlı adamlarından bir grubun Êzîdî’nin çetelere esir düştüğü de öğrenildi. [...]

Güney Kürdistan'ın Kerkük kentinde, Karatepe yakınlarında YNK peşmerge sorumlusu Mehmud Sengawî’nin araç konvoyuna bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırıda maddi hasar dışında bir zararın olmadığı bildirildi.

Saldırı, Karatepe’de sabah saatlerinden bu yana peşmerge güçleriyle DAIŞ çeteleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ve peşmerge sorumlusu Mehmud Sengawî’nin peşmerge güçlerini ziyaret etmek üzere bölgeye doğru yol aldığı bir sırada meydana geldi.

Pukmedia’da yer alan habere göre yerel saatle 12. [...]

Dört kıtadan gönüllüler, Suruç’a gelerek Kobanêlileri yalnız bırakmıyor. İngiltere, İsveç, Güney Kore, Yeni Zellanda, Zambia, Afrika ve Amerika’dan gelen yardım aktivistleri, tüm insanlara ve ülkelere yardım çağrısında bulundu. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Bir takım temaslarda bulunmak amacıyla Hakkari'ye gelen Doğu Süryani Kilisesi Lideri Başpiskopos Gewargis Sliwa, kentte atalarından kalan tarihi mirasların tahrip edildiğine şahit olduklarını dile getirdi.

Doğu Süryani Kilisesi Lideri Başpiskopos Gewargis Sliwa, bir dizi ziyaretlerde bulunmak ve kentin çeşitli tarihi yerlerini gezmek amacıyla HDP Mardin Milletvekili Erol Dora ve beraberindeki heyetle birlikte Hakkari Belediyesi'ni ziyaret etti. Belediye eş başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi tarafından karşılanan heyet, makamda görüştü. Gewargis Sliwa, kentin siyasi ve ekonomik durumu, kentteki çalışmalar ve kentin tarihi yerleri hakkında bilgiler aldı. [...]

Kobanê’nin doğusunda DAİŞ’in 2 bomba yüklü araçla saldırı girişimi sonuçsuz kaldı. YPG ve YPJ savaşçıları tarafından kurşun yağmuruna tutulan her iki araç bir dakika arayla patlatıldı. Alevler gökyüzünü kapladı.

DAİŞ havan topu ve bomba yüklü araçlarla saldırılarını sürdürüyor. Tonlarca bomba yüklü 2 araçla Kobanê’nin doğusunda YPG ve YPJ mevzilerine yönelik saldırı girişiminde bulunan DAİŞ bir kez daha amacına ulaşamadı. [...]

Foto Galeri 8 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+