Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 

ELAZIĞ (DİHA) - Karakoçan'da polis ve özel harekat timinin çok sayıda eve eşzamanlı düzenlediği baskında, 5 kişi gözaltına alındı.

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde sabah saatlerinde özel harekat timleri tarafından birçok eve eşzamanlı baskın düzenlendi. Yapılan ev baskınlarında, İl Genel Meclis Üyesi Abdulkadir Gül, DTK delegesi Ayten Oral, BDP İlçe eski Eşbaşkanı Cemal Ayık ile birlikte Hasan Ayık ve Mahmut Ateş isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen yurttaşlar, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. [...]

HPG BİM, Şırnak’ı Besta alanı Doğan tepesi civarında yaşamını yitiren iki gerillanın kimliğini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), “29 Ağustos günü Şırnak'ın Besta alanı Doğan tepesi civarında sabaha doğru görevde bulunan 3 arkadaşımız karakola erzak götüren bir araca el koymuştur. El konulan aracı alan gerilla timimiz ile bir gurup korucu karşı karşıya gelmiştir. Gerillalarımız, biz sizinle savaşmıyoruz siz de bizimle savaşmamalısınız ikazında bulunmuştur. Bu ikaza rağmen korucularla gerillalarımız arasında çatışma yaşanmıştır. Çatışmaların devam ettiği esnada TC ordusu da müdahale de bulunmuştur. [...]

Almanya'nın Freiburg kentinde Freiburg Kürt Toplum Merkezi'nden bir heyet ile Yeşiller Federal Milletvekili Kerstin Andreae görüştü. Süreç hakkında bazı bilgilendirmelerin yapıldığı görüşmede, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a uygulanan tecride ve devam eden askeri/siyasi soykırım operasyonları, Almanya'da uygulanan PKK yasağı ve Kürt siyasetçilerin tutuklanması, Rojava'ya yönelik Türkiye'nin uyguladığı politikaya karşı baskı uygulanarak insani bir koridor açılması ve cenazelere zorluk çıkarılmamasının sağlanması gibi temel gündeme dair bilgilendirmeler yapıldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+