Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 

Almanya’nın Schwerin kentinde yaşayan Kürdistanlılar, International Coordination of Revolutionory Parties (ICOR) ve Alman Marksiz Leninst Partisi (MLPD) ortaklaşa Kobanê ile dayanışma gecesi düzenlendi.

Amed’te katledilen Amed Baro Başkanı Tahir Elçi ve Kobanê şehitlerinin anmasıyla başlayan gecede, Alman sol kurumlarının Kobanê ile dayanışma çalışmalarına ilişkin hazırladıkları sinevizyon gösterimi yapıldı.

Yapılan konuşmalarda, DAİŞ çetelerinin Rojava’da büyük yıkım gerçekleştirdiği, uluslararası dayanışma ve destekle Kobanê'nin inşanın tekrardan mümkün olacağı belirtildi. [...]

MARDİN (DİHA) - Nusaybin'de sokağa çıkma yasağının başlaması ardından 5 yurttaş gözaltına alındı.

Sokağa çıkma yasağının 4'üncü kez ilan edildiği Mardin Nusaybin'de dün akşamdan buyana 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Nisebin.com sitesinin sahibi Zeki Karakuş, Ali Tuna, Bayram Demir ve ismi öğrenilemeyen 2 kişinin İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi. [...]

Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Tahir Elçi, bugün alçakça düzenlenmiş bir plan sonucunda Suriçi’nde katledildi. Saygıyla anıyor, Kürt halkının ve tüm demokrasi güçlerinin acısını paylaşıyoruz. Anısının Özgür Kürdistan’da ve halkların kardeşliğinde yaşayacağını belirtiyoruz.

Avukat Tahir Elçi bir insan hakları savunucusu, özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürüten tutarlı ve özlü bir yurtseverdi. Tahir Elçi değil, barış ve demokrasi elçisiydi. Hep halkının yanında ve özgürlük mücadelesi saflarında oldu. Bu nedenle tıpkı Vedat Aydın gibi, Bilge Musa Anter gibi alçakça katledildi. [...]

Fransa’nın Bordeaux kentinde 25 Kasım etkinlikleri kapsamında bir panel düzenlendi.

Bordeaux Alevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Avrupa Eşbaşkanı Esra Demir konuşmacı olarak katıldı.

Panel, Mirabal Kardeşler ve şiddete maruz kalan ve bu yüzden hayatını kaybeden kadınlar için, bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Bordeaux Alevi Kültür Merkezi kadın komisyon sorumlusu günün anlamını ve dünyada, Türkiye'de kadınların yaşadığı baskıları anlatarak, Aleviler olarak şiddete ve cinsiyet ayrımına karşı olduklarını söyledi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf