Gençler, ağaç kıyımına karşı oturma eylemi başlattı

2014-03-01 14:27:05
Yazdir

DİYARBAKIR (DİHA) - BDP Gençlik Meclisi'nin çağrısıyla ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla oturma eylemi başlatıldı. Polis ise Hevsel Bahçeleri'ne giden tüm yollarda olağanüstü önlem aldı. Kamuoyuna çağrı yapan gençler, "Doğaya sahip çıkmak için herkes buraya gelmeli" dedi.

BDP Gençlik Meclisi öncülüğünde, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleştirilen ağaç kıyımını protesto etmek amacıyla sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla alanda fidan ekimi gerçekleştirdikten sonra çadır kurma eylemi için iki ayrı koldan alana yürüyüş gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Onkoloji Bölümü önünde biraraya gelen ilk grup buradan Hevsel Bahçeleri'ne doğru yürüyüşe geçerken, ikinci grup ise Fiskaya Semti'nden ağaç katliamının yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçti. "Hevsel'den Gezi'ye Dicle direniyor" pankartının taşındığı yürüyüşün ardından çok sayıda genç geldiği Hevsel Bahçeleri'nde oturma eylemi başlattı. Eylemin gerçekleşeceği alanda sabah erken saatlerde polis yoğun önlem alırken, alana gelen gençler, "Çerxa şoreşe" marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

'Herkes buraya gelmeli'

Saygı duruşu ardından gençler adına konuşan Hüseyin Kaya, Hevsel Bahçeleri'nde gerçekleşen ağaç kıyımına dikkat çekerek, eylemlerinin kalıcı bir eylem olacağını söyledi. Buradan tüm kamuoyuna seslenen Kaya, tüm Diyarbakır halkını Hevsel Bahçeleri'ne çağırdı. Ardından konuşan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Hevsel Bahçeleri'nde gençlerin yaptığı eylemi selamlayarak, "Gençlerin bu kararı doğru bir karardır. İnsani bir karardır. Her ne kadar Kürdistan doğasını katletseler de gençler yeni doğalar oluşturacaktır" dedi. Hevsel'de yapılan ağaç kıyımının AKP hükümetinin yeni bir politikası olduğunu belirten Zümrüt, bu politikanın insanı yok etme politikası olduğunun altını çizdi. Gençlerin eylemini desteklediklerini söyleyen Zümrüt, kamuoyuna çağrıda bulunarak, "Tüm kamuoyu buraya gelmelidir. Doğamıza sahip çıkmalıyız" dedi.

'Burada kıyım var'

Ardından konuşan Sur Belediye Eş Başkan Adayı Seyit Narin ise, gençlerin Hevsel Bahçeleri'nde yaptığı eylemi selamlayarak, "Dicle Vadisi halkın vadisidir. Dicle Üniversitesi toprakları şu an işgal altındadır. Şu an yapılanların tümü kıyımdır. Doğanın kıyımı ve halkın toprağına saldırıdır. Herkesin bu doğaya sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından gençlerin alandaki bekleyişi sürerken, Hevsel Bahçelerine giden tüm yollarda polis yoğun önlem aldı.

(ekip/pu/na/fk)

 

Medya Savunma Alanlarına saldırılar birinci haftasını geride bıraktı. Türk savaş uçaklarının bombardımanı tüm hızıyla devam ediyor.

İnsansız hava araçları ile yapılan keşif uçuşları da sürüyor. Çoğunlukla keşif uçuşlarından sonra, bazen de eş zamanlı savaş uçakları gelip bombardıman yapıyor.  Filolar halinde gelen uçaklar ağırlıklı olarak sınır hattı bombalanıyor. Sadece uçaklarla değil, topçu atışlarıyla sivil yerleşim yerleri de vuruluyor.

Bugüne kadar yüzlerce ayrı nokta bombalandı, tonlarca bomba kullanıldı. Bombardıman sonucu devam eden orman yangınları ise halen söndürülemedi. [...]

Medya Savunma Alanları’na bağlı Kandil alanı bu sabah saat 04:00’dan itibaren Türk savaş uçakları tarafından bombalanıyor. Türk savaş uçaklarının sivil yerleşim yerlerinden Kandil’e bağlı Zergelê köyünü hedef aldığı öğrenildi.
 

 Türk devletine ait savaş uçaklarının hedef aldığı Kandil'in Zergelê köyünde, ilk belirlemelere göre  sivil halktan 5 kişinin yaşamını yitirdiği ve 12 ağır yaralının olduğunu aktardı. 8 roketin isabet ettiği köyde birçok evin isabet aldığı ve ölü-yaralı sayısının daha da artabileceği bilgisini paylaştı. [...]

Türk devletinin Medya Savunma Alanları'nın Kandil bölgesine yönelik bugün sabah 04:00'da düzenlediği hava saldırılarında sivillerin yoğun olarak yaşadığı Zergelê köyü vuruldu.

Bölgedeki Rojnews muhabirinin aktardığı bilgilere göre en az sekiz roketin isabet ettiği köyde, çok sayıda ev yıkıldı.

Saldırıların devam ettiği esnada yürütülen kurtarma çalışmaları sonucunda ilk beliremeler göre 8 köylü yaşamını yitirdi.

Saldırıda çok sayıda sivil de yaralanırken, yaralılar hastanelere sevk edildi. Yaralılardan 15'inin durumunun ağır olduğunu öğrenildi.

Bölgedeki savaş uçağı hareketliliği halen devam ettiği ifade edildi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul'da bir araya gelen Akil İnsanlar Heyeti'nden 10 isim, toplantıya katılamayan yine heyet üyesi 11 ismin imzasıyla paylaştıkları ortak metin ile "Kopan çözüm çabalarına geri dönmek için diyalog ortamı oluşturulmalı ve diyalog kurulmalıdır" çağrısında bulunup, bu konuda üzerlerine düşen tüm sorumluluğu üstlenmeye hazır olduklarını duyurdu.

AKP'nin devreye koyduğu savaş politikalarının yol açtığı çatışmalı sürecin aşılması için bir araya Akil İnsanlar Heyeti üyesi 10 ismin, Beşiktaş'ta bir restoranda yaptığı toplantı sona erdi. [...]

Komalên Ciwan, gençlere çağrıda bulunarak, "Sınıra doğru yürümeli ve şehitlerini oradan almalılar" dedi. Halkın ve gençliğin saldırılara yanıt vermesini ve yine öz savunma yapmasını isteyen Komalên Ciwan, Gemlik Yürüyüşüne de katılım çağrısı yaptı.
Komalên Ciwan Koordinasyonu, AKP'nin savaş politikaları ve halkın direnişine ilişkin açıklamada bulundu.
Açıklamada, "Tecavüzcü DAİŞ çetelerine karşı tüm insanlığın  en onurlu direnişini gösteren kahraman şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+