Seyithan Taşkıran son yolculuğuna uğurlandı

AMED 2014-01-04 22:35:04
Yazdir

Tutulduğu tek kişilik hücrede 18 Aralık'ta kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı hastanede bu sabaha karşı yaşamını yitiren hasta tutsak Seyithan Taşkıran'ın cenazesi Amed'de toprağa verildi. 

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulduğu tek kişilik hücrede 18 Aralık günü kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı Van Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'nde bu sabaha karşı yaşamını yitiren Seyithan Taşkıran’ın cenazesi Van'dan Amed'e uğurlanmıştı. 

Amed girişinde kitlesel olarak karşılanan Taşkıran'ın cenazesi Taşkıran ailesinin evine götürüldü. Ardından yaya olarak Sur ilçesindeki Mardin Kapı Asri Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı.

Mezarlık içinde bulunan camide kılınan cenaze namazının ardından sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla donatılan tabut, omuzlara alınarak mezarlığa götürüldü. Gençlerin askeri nizamda yürüdüğü cenaze töreninde, yurttaşlar yakalarına Taşkıran'ın fotoğrafını taktı. Yürüyüşte sık sık, "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin" ve "Öcalan" sloganları atıldı. Cenaze törenine, Taşkıran'ın ailesi, MEYADER, Van TUHAY-DER, TUHAD-FED, BDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’un yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. 

Dualar ve "Şehîd namirin" sloganları eşliğinde yapılan defin işleminin ardından saygı duruşunda bulunuldu. Törende ilk konuşan BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, özgürlük mücadelesi yürüten Kürt halkı için özellikle son 30 yılda cezaevlerinin her zaman arka bahçe olduğunu belirterek, "Özgürlük mücadelesi yürüten Kürtler bir gün cezaevleri ile tanışacaklarını ve cezaevlerinin soğuk duvarlarında kalacaklarını bilerek bu mücadeleyi yürütüyorlar. Bir taraftan bu mücadele yürütülürken, bir taraftan da cezaevlerini bir direniş alanı olarak görmüşlerdir. Cezaevindeki bütün tutsaklar bir taraftan özgürlük mücadelesini yürütürken, bir taraftan da cezaevlerini özgürleşme ve direniş alanı olarak bugüne kadar getirmişlerdir" diye konuştu.

Cezaevinde kalan her tutsağın yaşamının devletin güvencesi altında olduğunu, ancak Türkiye'de tutsakların yaşamının devlet tarafından tehlikeye atıldığını vurgulayan Aydoğan, "Cezaevlerine çoğu kez sağlıklı giren tutsaklar, cezaevlerinde ya böyle yaşamını yitirerek ya da tedavi edilemeyecek derecede büyük hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Dolayısıyla, cezaevinde yatan her tutsağın ölümünden devlet ve mevcut hükümetler sorumludur. Her tutsağın ölümü Kürt halkının kalbinde derin yaralar açıyor ve izler bırakıyor. Ama inancım odur ki, her tutsağın ölümü Kürt halkı için yeni bir mücadele ve direnişi geliştirme durumunu yaratıyor. Bütün tutsaklar ve Sayın Öcalan özgürleşinceye kadar Kürt halkının mücadelesi devam edecektir" dedi. 

Taşkıran'ın kardeşi Murat Taşkıran ise "16 gün boyunca hastanede yaşam mücadelesi ağabeyime destek veren özellikle yürekli Van halkına minnettarız. Aynı dileklerimiz Amed halkı için de geçerlidir. Herkes hakkını helal etsin. O, Kürdistan’ın ve bizim şehidimizdir" dedi. Taşkıran ailesi ve Kürt halkına başsağlığı dileyen TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker ise "Kürdistan’ın özgürleşmesi çerçevesinde 40 yıldır cezaevlerinde direniş var. Bu direnişi kırmak için her türlü kirli politika yürüten bir devlet ve hükümet geleneği var. Arkadaşımız, bu politikalar sonucu hayatını kaybetmiştir" dedi. Hükümete seslenen Teker, "Çözüm süreci diyorsanız, yüzünüzü zindanlara döneceksiniz. Zindandakilerden özür dileyerek onları serbest bırakacaksınız ve bu tür acıların yaşanmasının önüne geçeceksiniz. Diğer türlü intikamcı politikalarınıza karşı bizim verebileceğimiz cevap, her zamanki gibi direnmek olacaktır. Kürt halkı mücadelesine ve şehitlerine bağlıdır. Siyasi tutsaklar ve önderleri bırakılıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadele edeceğiz. Artık, bu kirli politikalardan bir an önce vazgeçilmelidir. Bu son cenazemiz olsun. Bundan sonra cenazeler gelmesin. Aileler bir an önce çocuklarıyla buluşsun" dedi. 

Konuşmaların ardından kitle sloganlar eşliğinde mezarlıktan ayrıldı. 

ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'de özel hareket polislerine ait zırhlı araçların merkezi haline getirilen Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bahçesinde patlama meydana geldi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde polislere ait zırhlı araçların yığdırıldığı Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü bahçesinde patlama meydana geldi. Şube Müdürlüğü'nde çalışan bir yurttaşa ait olduğu belirtilen aracın büyük bir gürültü ile patlamasının ardından, çevrede geniş önlem alındı. Patlamada herhangi bir ölüm yada yaralama olmazken, binada büyük hasar meydana geldiği belirtildi. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Özgür Gazeteciler Cemiyeti, basına dönük artan baskıları kınayarak, "Mevcut seçim sürecinde basının oynayacağı rol, baskının asıl amacını deşifre etmektir" dedi.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti, basın kuruluşlarına dönük artan baskılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. AKP hükümeti tarafından devreye konulan savaş konsepti ile birlikte basına yönelik baskıların dur durak bilmediği belirtilen açıklamada, "Bir taraftan basın çalışanları muhalif kimliklerinden dolayı işlerinden çıkarılırken, diğer taraftan da birçok basın yayın kurumu baskıya uğramaktadır" denildi. [...]

Bitlis’in Ahlat ilçesinde AKP’li belediye tarafından yaptırılan alış veriş merkezinin inşaatının çökmesi sonucunda 1 işçi yaşamını yitirdi, 4 işçi de yaralandı.

Ahlat’ın Selçuklu Mahallesi'nde Ahlat Belediyesi AVM Eğlence Kültür ve Ticaret Merkezi inşaatında beton döküldüğü esnada kat çöktü. Çöken kat altında kalan 5 işçi, olay yerine gelen AFAD ekipleri tarafından güçlükle molozlar altından çıkarıldı. Ahlat Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 5 yaralıdan, durumu ağır olan Mahmut Yiğit tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. 

AVM inşaatında inceleme başlatıldı. [...]

Şengal’de DAİŞ çeteleriyle çıkan çatışmada yaşamını HPG gerillası Latif Bulut (Brusk Tolhıldan) için kurulan taziye kitlesel olarak ziyaret edildi. Taziyede konuşan DBP Van İl Eş Başkanı Münir Aras, Kürt halkının Ortadoğu’daki yerel karanlık çeteler ile emperyal güçlerin izlediği politikaların dışında 3 bir yolu ortaya koyarak tüm halkların özgürlük umudu haline dönüştüğünü belirtti.

Şengal’de DAİŞ çeteleriyle çıkan çatışmada yaşamını HPG gerillası Latif Bulut (Brusk Tolhıldan) için Karşıyaka Mahallesi’nde taziye kuruldu. [...]

Şengal’de DAİŞ çeteleriyle çıkan çatışmada yaşamını HPG gerillası Latif Bulut (Brusk Tolhıldan) için kurulan taziye kitlesel olarak ziyaret edildi. Taziyede konuşan DBP Van İl Eş Başkanı Münir Aras, Kürt halkının Ortadoğu’daki yerel karanlık çeteler ile emperyal güçlerin izlediği politikaların dışında 3 bir yolu ortaya koyarak tüm halkların özgürlük umudu haline dönüştüğünü belirtti.

Şengal’de DAİŞ çeteleriyle çıkan çatışmada yaşamını HPG gerillası Latif Bulut (Brusk Tolhıldan) için Karşıyaka Mahallesi’nde taziye kuruldu. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+