Seyithan Taşkıran son yolculuğuna uğurlandı

AMED 2014-01-04 22:35:04
Yazdir

Tutulduğu tek kişilik hücrede 18 Aralık'ta kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı hastanede bu sabaha karşı yaşamını yitiren hasta tutsak Seyithan Taşkıran'ın cenazesi Amed'de toprağa verildi. 

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulduğu tek kişilik hücrede 18 Aralık günü kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı Van Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'nde bu sabaha karşı yaşamını yitiren Seyithan Taşkıran’ın cenazesi Van'dan Amed'e uğurlanmıştı. 

Amed girişinde kitlesel olarak karşılanan Taşkıran'ın cenazesi Taşkıran ailesinin evine götürüldü. Ardından yaya olarak Sur ilçesindeki Mardin Kapı Asri Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı.

Mezarlık içinde bulunan camide kılınan cenaze namazının ardından sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla donatılan tabut, omuzlara alınarak mezarlığa götürüldü. Gençlerin askeri nizamda yürüdüğü cenaze töreninde, yurttaşlar yakalarına Taşkıran'ın fotoğrafını taktı. Yürüyüşte sık sık, "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin" ve "Öcalan" sloganları atıldı. Cenaze törenine, Taşkıran'ın ailesi, MEYADER, Van TUHAY-DER, TUHAD-FED, BDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’un yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. 

Dualar ve "Şehîd namirin" sloganları eşliğinde yapılan defin işleminin ardından saygı duruşunda bulunuldu. Törende ilk konuşan BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, özgürlük mücadelesi yürüten Kürt halkı için özellikle son 30 yılda cezaevlerinin her zaman arka bahçe olduğunu belirterek, "Özgürlük mücadelesi yürüten Kürtler bir gün cezaevleri ile tanışacaklarını ve cezaevlerinin soğuk duvarlarında kalacaklarını bilerek bu mücadeleyi yürütüyorlar. Bir taraftan bu mücadele yürütülürken, bir taraftan da cezaevlerini bir direniş alanı olarak görmüşlerdir. Cezaevindeki bütün tutsaklar bir taraftan özgürlük mücadelesini yürütürken, bir taraftan da cezaevlerini özgürleşme ve direniş alanı olarak bugüne kadar getirmişlerdir" diye konuştu.

Cezaevinde kalan her tutsağın yaşamının devletin güvencesi altında olduğunu, ancak Türkiye'de tutsakların yaşamının devlet tarafından tehlikeye atıldığını vurgulayan Aydoğan, "Cezaevlerine çoğu kez sağlıklı giren tutsaklar, cezaevlerinde ya böyle yaşamını yitirerek ya da tedavi edilemeyecek derecede büyük hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Dolayısıyla, cezaevinde yatan her tutsağın ölümünden devlet ve mevcut hükümetler sorumludur. Her tutsağın ölümü Kürt halkının kalbinde derin yaralar açıyor ve izler bırakıyor. Ama inancım odur ki, her tutsağın ölümü Kürt halkı için yeni bir mücadele ve direnişi geliştirme durumunu yaratıyor. Bütün tutsaklar ve Sayın Öcalan özgürleşinceye kadar Kürt halkının mücadelesi devam edecektir" dedi. 

Taşkıran'ın kardeşi Murat Taşkıran ise "16 gün boyunca hastanede yaşam mücadelesi ağabeyime destek veren özellikle yürekli Van halkına minnettarız. Aynı dileklerimiz Amed halkı için de geçerlidir. Herkes hakkını helal etsin. O, Kürdistan’ın ve bizim şehidimizdir" dedi. Taşkıran ailesi ve Kürt halkına başsağlığı dileyen TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker ise "Kürdistan’ın özgürleşmesi çerçevesinde 40 yıldır cezaevlerinde direniş var. Bu direnişi kırmak için her türlü kirli politika yürüten bir devlet ve hükümet geleneği var. Arkadaşımız, bu politikalar sonucu hayatını kaybetmiştir" dedi. Hükümete seslenen Teker, "Çözüm süreci diyorsanız, yüzünüzü zindanlara döneceksiniz. Zindandakilerden özür dileyerek onları serbest bırakacaksınız ve bu tür acıların yaşanmasının önüne geçeceksiniz. Diğer türlü intikamcı politikalarınıza karşı bizim verebileceğimiz cevap, her zamanki gibi direnmek olacaktır. Kürt halkı mücadelesine ve şehitlerine bağlıdır. Siyasi tutsaklar ve önderleri bırakılıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadele edeceğiz. Artık, bu kirli politikalardan bir an önce vazgeçilmelidir. Bu son cenazemiz olsun. Bundan sonra cenazeler gelmesin. Aileler bir an önce çocuklarıyla buluşsun" dedi. 

Konuşmaların ardından kitle sloganlar eşliğinde mezarlıktan ayrıldı. 

Kendilerini "İslam Devleti" olarak ilan eden katliam şebekesi IŞİD'in Şengal'e yönelik saldırıları, Hollanda'nın başkenti Amsterdam ve Almanya'nın Nürnberg kentinde protesto edildi.

Amsterdam Kürt Kadınları Derneği, merkezi tren garı önünden kentin en tanınmış meydanı olan Dam'a kadar bir yürüyüş düzenledi. IŞİD çetelerinin kadınları cinsel köle statüsüne indirgeyen saldırılarını kınayan afişlerin taşındığı eylemde Holllanda'da  broşürler dağıtıldı. [...]

YPG Basın Merkezi, YPG Basın Merkezi ve YPG Genel Komutanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalar dışında sosyal medyada yer alan açıklamaların kendilerini bağlamadığını duyurdu.

YPG Basın Merkezi'nin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"YPG güçlerimizin direnişi, yaptığı eylem ve girdiği çatışmalara ilişkin www.ypgrojava.com sitesinden YPG Basın Merkezi ve YPG Genel Komutanlığı tarafından yapılan resmi açıklamalarımız dışında sosyal medyada yer alan açıklamalar YPG olarak bizi bağlamamaktadır. Duyarlı ve ilgili kamuoyunun dikkatine sunulur. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde Ağustos sıcağında tarihi Sur çevresindeki park alanlarında oynayan çocuklar, yaptıkları akrobatik hareketler ile dikkat çekiyor. Spor salonlarına gidip eğitim alacak bir imkana sahip olmayan yaşları henüz 4 ila 7 arasında değişen çocukların çimler ve kaldırım üstünde yaptıkları akrobatik hareketler objektiflerimize böyle yansıdı. [...]

HAYRİ DEMİR

DİYARBAKIR (DİHA)
- Lice'de askerlerin "Şehîd Amed û Şehîd Hevîdar Şehitliği"ne dönük 2 saat 40 dakika süren gerçek mermilerin de kullanıldığı saldırıda duvar ve ağaçları kendilerine siper eden yurttaşlar, saldırı anını anlattı. [...]

ANKARA (DİHA) - IŞİD saldırıları nedeniyle Şengal ve Maxmur'dan, Federal Kürdistan Bölgesi'nin çeşitli şehirlerine göç etmek zorunda kalan mülteci aileleri, kadın aktivistlerden oluşan bir heyet ziyaret edecek.

Bölgede yaşanan IŞİD katliamları nedeniyle yaşam alanlarını terk ederek, Federal Kürdistan Bölgesi'ne yerleşmek zorunda kalan savaş mağdurlarını, kadın örgütleri ile çeşitli siyasi partiler ve STK'ların kadın temsilcilerinden oluşan bir heyet ziyaret edecek. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+