Seyithan Taşkıran son yolculuğuna uğurlandı

AMED 2014-01-04 22:35:04
Yazdir

Tutulduğu tek kişilik hücrede 18 Aralık'ta kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı hastanede bu sabaha karşı yaşamını yitiren hasta tutsak Seyithan Taşkıran'ın cenazesi Amed'de toprağa verildi. 

Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulduğu tek kişilik hücrede 18 Aralık günü kalp krizi geçiren ve kaldırıldığı Van Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'nde bu sabaha karşı yaşamını yitiren Seyithan Taşkıran’ın cenazesi Van'dan Amed'e uğurlanmıştı. 

Amed girişinde kitlesel olarak karşılanan Taşkıran'ın cenazesi Taşkıran ailesinin evine götürüldü. Ardından yaya olarak Sur ilçesindeki Mardin Kapı Asri Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı.

Mezarlık içinde bulunan camide kılınan cenaze namazının ardından sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla donatılan tabut, omuzlara alınarak mezarlığa götürüldü. Gençlerin askeri nizamda yürüdüğü cenaze töreninde, yurttaşlar yakalarına Taşkıran'ın fotoğrafını taktı. Yürüyüşte sık sık, "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin" ve "Öcalan" sloganları atıldı. Cenaze törenine, Taşkıran'ın ailesi, MEYADER, Van TUHAY-DER, TUHAD-FED, BDP Diyarbakır İl Örgütü yöneticileri, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’un yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. 

Dualar ve "Şehîd namirin" sloganları eşliğinde yapılan defin işleminin ardından saygı duruşunda bulunuldu. Törende ilk konuşan BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, özgürlük mücadelesi yürüten Kürt halkı için özellikle son 30 yılda cezaevlerinin her zaman arka bahçe olduğunu belirterek, "Özgürlük mücadelesi yürüten Kürtler bir gün cezaevleri ile tanışacaklarını ve cezaevlerinin soğuk duvarlarında kalacaklarını bilerek bu mücadeleyi yürütüyorlar. Bir taraftan bu mücadele yürütülürken, bir taraftan da cezaevlerini bir direniş alanı olarak görmüşlerdir. Cezaevindeki bütün tutsaklar bir taraftan özgürlük mücadelesini yürütürken, bir taraftan da cezaevlerini özgürleşme ve direniş alanı olarak bugüne kadar getirmişlerdir" diye konuştu.

Cezaevinde kalan her tutsağın yaşamının devletin güvencesi altında olduğunu, ancak Türkiye'de tutsakların yaşamının devlet tarafından tehlikeye atıldığını vurgulayan Aydoğan, "Cezaevlerine çoğu kez sağlıklı giren tutsaklar, cezaevlerinde ya böyle yaşamını yitirerek ya da tedavi edilemeyecek derecede büyük hastalıklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Dolayısıyla, cezaevinde yatan her tutsağın ölümünden devlet ve mevcut hükümetler sorumludur. Her tutsağın ölümü Kürt halkının kalbinde derin yaralar açıyor ve izler bırakıyor. Ama inancım odur ki, her tutsağın ölümü Kürt halkı için yeni bir mücadele ve direnişi geliştirme durumunu yaratıyor. Bütün tutsaklar ve Sayın Öcalan özgürleşinceye kadar Kürt halkının mücadelesi devam edecektir" dedi. 

Taşkıran'ın kardeşi Murat Taşkıran ise "16 gün boyunca hastanede yaşam mücadelesi ağabeyime destek veren özellikle yürekli Van halkına minnettarız. Aynı dileklerimiz Amed halkı için de geçerlidir. Herkes hakkını helal etsin. O, Kürdistan’ın ve bizim şehidimizdir" dedi. Taşkıran ailesi ve Kürt halkına başsağlığı dileyen TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker ise "Kürdistan’ın özgürleşmesi çerçevesinde 40 yıldır cezaevlerinde direniş var. Bu direnişi kırmak için her türlü kirli politika yürüten bir devlet ve hükümet geleneği var. Arkadaşımız, bu politikalar sonucu hayatını kaybetmiştir" dedi. Hükümete seslenen Teker, "Çözüm süreci diyorsanız, yüzünüzü zindanlara döneceksiniz. Zindandakilerden özür dileyerek onları serbest bırakacaksınız ve bu tür acıların yaşanmasının önüne geçeceksiniz. Diğer türlü intikamcı politikalarınıza karşı bizim verebileceğimiz cevap, her zamanki gibi direnmek olacaktır. Kürt halkı mücadelesine ve şehitlerine bağlıdır. Siyasi tutsaklar ve önderleri bırakılıncaya kadar bedeli ne olursa olsun mücadele edeceğiz. Artık, bu kirli politikalardan bir an önce vazgeçilmelidir. Bu son cenazemiz olsun. Bundan sonra cenazeler gelmesin. Aileler bir an önce çocuklarıyla buluşsun" dedi. 

Konuşmaların ardından kitle sloganlar eşliğinde mezarlıktan ayrıldı. 

Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu köyü yakınlarında Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür ocağında geçtiğimiz Salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kurtarma çalışmalarında 3’üncü günde henüz bir sonuç alınamadı. Ailelerin maden önündeki bekleyişi de devam ediyor.

Madendi su ve çamur tahliye edilirken, mahsur kalan işçiler için ise umut giderek azalıyor.

Geçen Salı günü saat 12.15'te meydana gelen kazada sabah vardiyasındaki işçiler ocak içinde öğle yemeği molasındaydı. [...]

HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, Türkiye-Kobanê sınırında askerlerin açtığı ateş sonucu Mustafa Xelîl’in ağır yaralanmasını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu. Sarıyıldız, “Rojava sınırında yapılan infazlar, hükümetin Rojava’yı tanımama ve yalnızlaştırma politikalarının bir sonucu mudur?” dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Türkiye-Kobanê sınırında askerlerin açtığı ateş sonucu Mustafa Xelîl adlı gencin ağır yaralanmasını Meclis gündemine taşıdı. [...]

ERZURUM (DİHA) - Karayazı'nın bir çok köyüne zırhlı araçlarla sevk edilen jandarma ve polis özel harekat timleri, kırsal alanda keşif yaptıktan sonra ilçe merkezine döndü.

Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı bir çok köye eş zamanlı olarak sevk edilen jandarma ve polis özel harekat timleri, keşif yaptıktan sonra ilçe merkezine döndü. Timlerin, Üzengili (Hesp Reş), Duruca (Kalo), Çakmaközü (Corova) ve Güllü (Gerê) köylerine gittiği, yine Karabey (Reşa) köyü kırsalındaki tepelerde keşif yaptığı bildirildi. Bir süre keşif yapan timler, ardından ilçe merkezine gelerek, sokak ve caddelere konumlandırıldı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan belediye işçilerinin kendi aralarında yaptığı toplantıyı bastı.

CHP'li Bakırköy Belediyesine bağlı Yaşam Köyü'nde çalışan ve Belediye-İş Sendikası'na üye oldukları için 2 ay önce işten çıkarılan işçilerin, işlerine geri dönmek için yürütecekleri mücadeleye dair toplantı yaptıkları sırada, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu tarafından toplantıyı bastı. Yanında koruma ve zabıtaların da olduğu Kerimoğlu, işçilerin toplantısının yasa dışı olduğunu belirterek, toplantı için işçilerin izin alması gerektiğini söyledi. [...]

Foto Galeri 12 resim gösteriliyor

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+