Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

Urfa'da Türk devletinin Kürdistan’daki soykırım saldırılarını protesto etmek için yapılmak istenilen yürüyüş AKP polisi tarafından engellendi. Halk engellemeyi kınayarak, yaptığı oturma eyleminin ardından yapılan açıklamayla inkar ve imha saldırılarına karşı topyekûn bir direniş çağrısı yapıldı.

Urfa halkı HDP ve DBP Urfa il örgütleri öncülüğünde, AKP ve Türk devletinin Kürdistan'daki soykırım saldırılarını protesto etmek için alanlara indi. Eyleme kentteki sivil toplum örgütleri, Urfa Barış Anneleri ve çok sayıda kişi katılarak destek verdi. Katliamı protesto etmek için yüzlerce kişi HDP Eyyübiye İlçe Örgütü'nde toplandı. [...]

JINHA

AMED - "Yerelden Ekonomi" başlığı ile alternatif kolektif ekonomik modellerin tartışıldığı 'Ekonomi çalıştayı' sona erdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Ekonomi Komisyonu tarafından Diyarbakır Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda "Yerelde ekonomi" başlığı ile çalıştay gerçekleştirdi. Dün başlayan çalıştayda iki gün yürütülen tartışmalarla alternatif kolektif ekonomik modeller ele alandı. "Komünal ekonomi", "Kadın ve ekonomi", "Kooperatifleşme", "Tarım ve meclisleşme" gibi başlıklarda tartışmaların yürütüldüğü çalıştay önerilerin alınmasıyla sona erdi.

Çalıştayın sonuç bildirgesi önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak. [...]

Nusaybin’de devam eden nöbet direnişine katılmak için Nusaybin’e gelen Pınar Demir tutuklandı.
 
Botan Yürüyüşü kapsamında Nusaybin’de devam eden nöbet direnişinde yer almak için Nusaybin’e gelen Pınar Demir, dün akşam saatlerinde gözaltına alındı. Nusaybin Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Demir, Muş Sulh Ceza Mahkemesi'nde devam eden bir dava nedeniyle arandığı gerekçesiyle Nusaybin Adliyesi'ne sevk edildi.
 
Nusaybin Adliyesi'nde ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) ile Muş Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ifadesi alınan Demir, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'de sokak ortasında kimliği belirsiz 4 kişiye ait cenaze bulundu.

Kuşatmanın ve sıkıyönetim saldırılarını sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokak ortasında 4 cenaze bulundu. Cenazelerden 2'si Huzur Sokak'ta, diğer 2'si ise Paraşüt Sokak'ta bulundu. Cizre Belediyesi'ne ait ambulans ve cenaze araçlarıyla alınan cenazeler, Cizre Devlet Hastanesi'ne getirildi.

Kimliği belirsiz cenazelerin önceki tarihlerde devlet güçleri tarafından katledilen kişilere ait olduğu ve uzun süredir sokakta bekletildiği öğrenildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf