Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

DBP, başta il ve ilçe örgütleri olmak üzere ilgili tüm kesimleri Kobanê için seferberlik ruhu ile Suruç’a çağırdı. 

DBP konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, direniş çağrısı yaptı. Açıklamada, IŞİD'in yaklaşık iki yıldır Kürtlere ve Ortadoğu halklarına saldırarak katliam gerçekleştirdiği belirtilerek, "Bunlara karşı tüm varlığıyla direnen Rojava halkı imkansızlıklar içinde ve ambargo altında büyük bir onur savaşı vermiş ve direnmiştir. Bu direniş, insanlık onurunu ayaklar altından kurtarmıştır. Son olarak Güney Kürdistan'a dönük saldırılarda da görüldüğü gibi bu vahşet örgütünün hiç bir ölçüsü ve ahlakı yoktur. [...]

IŞİD çetelerinin saldırıları ve top atışlarına karşı sivil halkın korunması için Kobanê'nin üç bölgesinde 100 köydeki tüm çocuk ve kadınlar Kobanê merkezine tahliye dildi.

Kobanê'nin doğu, batı ve güney bölgelerinde yaşanan şiddetli çatışmalar devam ediyor. IŞİD çeteleri Qeremox, Celebiyê, Xerbesan ve Lehê köylerini ağır silahlar, tank ve havan toplarıyla bombalarken bu alanlarda şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

YPG’ye yakın kaynaklar, batı bölgesindeki Piling köyünde çok daha şiddetlendiğine ilişkin bilgi veriyor. [...]

İŞİD çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırıları Çınar’da düzenlenen kitlesel yürüyüşle protesto edildi. BDP İlçe Eş Başkanı Habip Demir, AKP'nin IŞİD çetelerine verdiği destek ile kendini ele verdiğini söyledi.

DBP Çınar İlçe Örgütü, İŞİD çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırıları ve Türkiye’nin İŞİD’e desteği düzenlediği yürüyüşle protesto etti. Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Cengiz ve DBP’li Belediye Meclis üyelerinin katıldığı yürüyüşte, “Kürdistan İŞİD’e Mezar Olacak” pankartı açılırken, kitle sık sık “Bijî Berxedana YPG” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarını attı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+