Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş Batman'da konuştu- Video

Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş İstanbul'da konuştu- Video

Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

HDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata’nın Batı Kürdistan ile sınırı olan Ziyaret köyünde başlattığı nöbet eylemini ziyaret etmek isteyen Amed’in 15 ilçe belediyesinin eş başkanları devlet güçlerinin engeline takıldı.

21 Temmuz Pazartesi gününden beri Urfa’nın Birecik ilçesine bağlı Ziyaret köyünde nöbet eyleminde bulunan HDP’li vekillere dün akşam saatlerinde, aralarında eski belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de olduğu bir grup katıldı.

Bugün yerel saatle 15.00’e doğru Amed’in 15 ilçe belediyesinin eşbaşkanları da nöbet eylemini ziyaret etmek istedi. Ancak eylem noktasına 500 metre kadar mesafede devlet güçleri tarafından durduruldu. [...]

Türk devlet güçlerinin Kobani ile dayanışmak amacıyla yapılan eylemlere saldırması ve kurulan çadırları yakması ardından HDP Milletvekilleri  Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata, hem bu saldırıyı kınamak hem de Rojava direnişini desteklemek amacıyla Ziyaret köyünde nöbet eylemi başlattı.

Türk polisinin Kobani’ye yönelik saldırıları protesto eden halkın sınırdaki eylemine saldırısı ardından HDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ayla Akat Ata, Ziyaret Köyü’nde 21 Temmuz günü nöbet eylemi başlattı. [...]

Ege turunu sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ: Değişimi, isyan ve serhıldan hareketini temsil eden güçler kazanacak. Bize dayattıkları kırmızı çizgileri değil, halkın istediği sarı, kırmızı, yeşil çizgileri tartışacağız artık.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ege Bölgesi turu kapsamında Torbalı'nın ardından Menemen'in Asarlık ve Aliağa'da halkla buluştu.
Yüksekdağ, Asarlık beldesinde seçim çalışmasını yürüten komisyon üyeleriyle bir araya geldi. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok ilde polise yönelik yapılan operasyona ilişkin açıklama yaptı. Açıklamasında hakkında daha önce "takipsizlik" kararı verilen "Selam-ı Tevhid" soruşturmasını hatırlatan Başsavcılık, gerçekte amaçlarının "casusluk" olduğunu belirttiği bu soruşturmayı 76 emniyet görevlisinden şu ana kadar 52'isinin yakalandığını duyurdu. Başsavcılıktan bu açıklama gelirken, operasyon kararının ise, geçtiğimiz hafta İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimi olarak göreve atanan, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın aralarında bulunduğu 6 kişinin tahliyesine karar veren isim olan Hulusi Pur tarafından verildiği öğrenildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+