Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

Muş’ta sabah saatlerinde gözaltına alınan Abdullah Gölbaşı (18) adlı kişi tutuklandı. 
Muş’un Kültür Mahallesindeki evine giderken sabah saatlerinde gözaltına alınan Abdullah Gölbaşı (18) adlı kişi tutuklandı. Gölbaşı, gözaltı işlemlerinin ardından akşam saatlerinde adliye sevk edildi. Savcılık işlemlerinin ardından Kobanê eylemlerine katıldığı gerekçesi ile tutuklama talebi ile çıkarıldı mahkeme tarafından tutuklandı.
Gölbaşı’nın Muş E Tipi’ne gönderildiği öğrenildi. [...]

Akil İnsanlar Heyeti üyesi sanatçı Kadir İnanır, PKK Lideri Abdullah Öcalan için, "O halkının lideri, önderidir" dedi. 
CNN Türk'te Şirin Payzın'a konuşan sanatçı Kadir İnanır, çözüm sürecine bir kez daha destek verdiğini ifade etti. Kürtlere karşı yapılan haksızlığa tepki gösteren İnanır, eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasını istedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan için kullanılan, "Aktör" tanımlamasına da karşı çıkan İnanır, "Aktör diyorlar. Peki kadın olursa ne diyeceğiz" diye konuştu. İnanır Öcalan'ın rolüne işaret ederek, "O halkının önderi, lideridir" ifadelerini kullandı. [...]

 Amed'in Sur ilçesinde bulunan Tevfik Fikret Ortaokulu'nda okuyan 6. sınıf öğrencisi M. D., polisler tarafından gözaltına alındı.

Amed'in Sur ilçesine bağlı Balıkçılarbaşı Semti'nde bulunan Tavfik Fikret Ortaokulu'unda 6. sınıf öğrencisi M. D. (12), sivil polisler tarafından gözaltına alındı. Okul bahçesinde gözaltına alınan M.D., okulun önünden geçen polis araçlarına taş attığı gerekçesi ile gözaltına alındığı iddia edildi.

 M.D.'nin Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'ne götürüldüğü belirtildi. [...]

Video

Reklam
Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+