Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

Gerilla, peşmerge ve Maxmurlu milisler Kerkük Savunma Güçleri’ni oluşturuyor. Gerillanın Güney Kürdistan savunmasını almasını büyük bir yurtseverlik örneği olarak gördüklerini söyleyen Kerkük Savunma Güçleri, bu ittifakın güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Şengal, Maxmur gibi çeşitli bölgelerde IŞİD tehdidi ardından Güney Kürdistan savunması için cephenin oluşturulduğu bir merke​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​z de Kerkük. [...]

DİYABAKIR (DİHA) - Diyarbakır'da sabah saatlerinde polislerce yapılan ev baskınlarında gözaltına alınların sayısı 7'e yükseldi. Gözaltıların kentte peş peşe yaşanan polis cinayetleriyle ilgileri bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde polislerce bazı evlere sabah erken saatlerde yapılan baskınlarda gözaltına alınların sayısı 7'e yükseldi. Özel harekat polislerinin de yer aldığı ev baskınlarında Yenişehir ilçesinden Mehmet Akgök ve Süleyman Ayhan, Bağlar ilçesinden ise Murat Yapsur, Mehmet Şah Selli ile Murat Çiçek isimli gençler gözaltına alınırken, gözlatına alınan diğer iki kişinin ise isimlerine henüz ulaşılamadı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Kürt sorununda başlatılan diyalog sürecine rağmen çözümsüzlük politikalarına karşı oturma eyleminde bulunan çocukları PKK'ye katılan aileleri ziyaret etti. [...]

Süleymaniye’de IŞİD çetelerinin saldırıları sonucu göç etmek zorunda kalan Şengal ve Rojavalı çocuklar için yardım kampanyası başlatıldı.

Kampanyanın startı, bir grup aydın tarafından Süleymaniye pazarı Mewlewi yolu üzerindeki eski ticaret odasında yapılan basın açıklaması ile verildi.

“Yardım ile o çocukların yüzlerini güldüreceksin” sloganı altında başlatılan kampanyada elbise, çocuk süt ve maması, oyuncak ve para toplanacak. [...]

Amed'in Kayapınar İlçesi'nde önceki gün polis Ali Kızıloğlu'nın öldürülmesiyle ilgili olarak 7 kişi gözaltına alındı.  Merkez Kayapınar İlçesi'nin Peyas Mahallesi'nde önceki akşam evinin önünde kimliği belirsiz bir kişinin silahlı saldırısında ölen polis Ali Kızıloğlu soruşturmasıyla ilgili olarak Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bu sabah operasyon başlattı.

Operasyon kapsamında kentte belirlenen adreslere eş zamanlı baskın yapıldı ve 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülerek sorguya alındığı öğrenildi. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+