Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

ANKARA (DİHA) - Ankara'da dün akşam saatlerinde gözaltına alınan BDP Ankara Yenimahalle eski ilçe başkanı Ferhat Baran Yiğit sevk edildiği savcılıkta ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Ankara'da dün akşam saatlerinde Güvenpark'ta polislerce gözaltına alınan BDP Ankara Yenimahalle eski ilçe başkanı Ferhat Baran Yiğit, İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından sabah saatlerinden Ankara Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılığa çıkartılan Yiğit, buradaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Yiğit'in 18 Mart 2012'de gerçekleşen Newroz kutlamasına katıldığı gerekçesiyle hakkında dava açıldığı ve bu kapsamda göz altına alındığı öğrenildi. [...]

HAKKARİ (DİHA) - Yüksekova'nın Oremar (Dağlıca) ve Berdereş bölgeleri arasında yapılan askeri operasyon ve hava bombardımanı nedeniyle birçok köyle iletişim ve ulaşım koptu.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Oremar (Dağlıca) bölgesinden Berdereş bölgesine kadarki 20 kilometrelik alanda kapsamlı askeri operasyon başlatıldı. Dün gece boy Rahmo ve Sinava (Kamışlı) karakollarından Veregoz, Doski, Kepir alanlarındaki dağlık araziye top ve havan atışı yapıldı. Veregoz alanındaki canlı kalkan eylemcileri saldırı nedeniyle mahsur kalırken, bölgeye obüs ve havan atışları sürüyor. [...]

Sanatçılar adına yapılan açılamada “Bizler kültür ve sanatın toplumsal yaşamın özü olduğu, insanı gerçek anlamda insan yapan esas olarak sanat ve kültürel değerler olduğu bilinciyle Paris ve çevresinde kültür ve sanat çalışmasını yapan grup ve bireyler olarak gücümüzü, irademizi ve sanatımızı birleştirerek, daha aktif ve sonuç alıcı bir mücadele vereceğimiz inancıyla sanatsal gücümüzü tek bir çatı altında bir araya getiriyoruz” denildi. [...]

Almanya’nın Remscheid kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyen gençlere faşistler saldırırken, polisin engellenmesi de yaşandı.

Jinen Ciwanên Azad öncülüğünde “Xwedi derkeve” şiarıyla gerçekleştirilen uzun yürüyüşte dün Remscheid’den Oberbergischerkeiser’e kadar 15 kilometre yüründü.

Gençlerin dün öğle için verdiği mola esnasında, faşistler saldırarak provokasyon girişiminde bulundu. Faşistlerin provokasyon girişimine gençler, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Biji Serok Apo” sloganları ile cevap verdi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+