Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

Şengal’e hareket eden HPG-YJA STAR gerillaları, uluslararası güçlerin ‘uydu örgüt’ olarak tanımladıkları IŞİD’in amaçlarına ulaşmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi. “Kürtler yaşadıklarını hafızalarından hiçbir zaman silmemelidir” diyen gerillalar, dört parçada gençleri savunma mücadelesinde yerlerini almaya çağırdı.

Tarih boyunca yüzlerce katliama uğrayan Kürt halkı 3 Ağustos günü Şengal’de bir kere daha katliamla yüz yüze geldi. [...]

SİİRT (DİHA) - Hasankeyf ilçesi ve Siirt arasında bulunan Şemsê Köyü'nde yaşamını yitiren PKK'liler için yapımına başlanan Şehitlik'in askerler tarafından tahrip edilmesinin ardından mezarlığın yeniden kurulması için alanda çadırlar kurularak halk tarafından nöbet tutma kararı alınarak, nöbete başlandı.

Batman'ın Hasankeyf İlçesi ile Siirt arasında bulunan Mawa Dağı eteğinde Siirt'e bağlı Şemsê Köyü'nde bölgede çeşitli tarihlerde yaşamlarını yitiren PKK üyeleri için yapımına başlanan Şehitlik bu sabah saat 07. [...]

Cezaa’da aldığı büyük darbeyi hazmedemeyen IŞİD çetelerinin Şengal’in Sinone dışındaki bazı noktalarda birkaç evi ateşe verdiği ilçe merkezinde ise herhangi bir yakma olayının yaşanmadığı bildirildi.

Yerel kaynaklar bugün IŞİD çetelerinin Şengal’in kuzeyinde bulunan Sinone ilçesini ateşe verdiği yönünde bir bilgi geçmişti. Ancak daha sonra çetelerin Sinone’nin dışında bulunan birkaç noktada bazı evleri ateşe verdiği bilgisi geldi.

İlçenin uzağından görülen dumanların bu yangınlardan kaynaklandığı haber veriliyor. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+