Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

HDP, Isparta'daki iş cinayetinin sorumlusu olarak hükümeti işaret ederek, AKP'yi açık bir şekilde işçi düşmanlığı yapmak ve patronları kayırmakla eleştirdi. HDP, ilgili Bakanları istifaya çağırdı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, Isparta'da işçi taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 18 çalışanın yaşamını yitirmesiyle ilgili açıklama yaptı.

'İnsan yaşamını hiçe sayan sermaye birikim rejimi sonucunda Türkiye’de çalışanların can güvenliğinin kalmadığını' belirten Kubilay, "Birer ikişer değil, onar onar işçi kardeşlerimizi iş cinayetlerine kurban veriyoruz" diye ekledi. [...]

KOBANÊ (DİHA) YPG Basın Merkezi, son 24 saatte çetelerin Kobanê'nin güney ve doğusundan düzenlediği saldırıların YPG güçlerinin gerçekleştirdiği aktif direniş ve karşı saldırılar neticesinde boşa çıkarıldığını belirterek, 27 çete üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerinin Kobanê'yi işgal etmek amacıyla başlattığı saldırıların 47'inci gününde devam ettiğini belirtti. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - 15 Ekim'de süresiz dönüşümlü açlık grevine başlayan PKK ve PAJK'lı tutsaklar, açlık grevinin sonlandırıldığını açıkladı. Tutsaklar, "Kobanê kendi özgücüyle direnmiş ve halkların enternasyonalizminin kalbi olmuştur" denildi.

15 Ekim'de süresiz dönüşümlü açlık grevine başlayan PKK ve PAJK'lı tutsaklar adına Deniz Kaya yazılı açıklama yaptı. [...]

DİYARBAKIR (DİHA) - Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Türkiye'de "terör örgütleri" listesinde yer almayan YPG'yi "suç örgütü" olarak tanımlanıp, ceza konusu haline getirdiği ilk yargı kararını, hukukçular "hukuksuzluk" olarak yorumladı. Diyarbakır Barosu eski Başkanı Av. Mehmet Emin Aktar, böyle bir kararın verilebilmesi için İçişleri Bakanlığı'nın YPG'nin Türkiye'de faaliyet yürüttüğüne ilişkin bir kararının olması gerektiğini vurguladı. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+