Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.
ŞIRNAK (DİHA) - Cizre'nin Bozalan (Bêmûr) köyü korucuları, koyunlarını otlatan koçerlere saldırdı. Korucuların silahlı saldırısında iki kişi yaralandı.

Alınan bilgilere göre, Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Bozalan (Bêmûr) köyü yakınında bulunan Serav mezrasında korucular, koyunlarını otlatan koçerlere, silahlarla saldırdı. Korucular tarafından yapılan silahlı saldırısında koyunları otlatan iki koçer yaralandı. [...]

Türk askerleri tarafından sınırda katledilen Rojavalı Nezahat Celal'in cenazesi dün ailesinin yaşadığı Cizîrê Kantonu'na götürülerek Qamişlo kentinde defnedildi.

Rojavalı Nezahat Celal, 29 Ocak günü Rojava Cizîrê Kantonu sınırından Şırnak'ın Cizre ilçesi tarafına geçmeye çalışırken sınır hattındaki askerlerce açılan ateş sonucu katledilmesinin ardından cenazesi dün memleketinde defnedildi. [...]

Amed'de polis tarafından fişlenen ve kimlik bilgileri internet üzerinden yayınlanan çocuklara İşkence ve Şiddet Mağdurları için Sosyal Yardımlaşma Rehabilitasyon ve Adaptasyon Derneği'nden (Sohram-Der) destek geldi. Dernek, çocuklara ve ailelerine psikolojik destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.
Emniyet Müdürlüğü'nün tespit ettiği, bazı ilçe milli eğitim müdürlüklerinin de listesini resmi internet sitelerinde yayınlanan 872 çocuk ile ilgili hafta içerisinde basın toplantısı düzenleyen Eğitim-Sen, isimleri ve adresleri deşifre edilen öğrenciler ile ailelerine her türlü hukuksal, psikolojik ve sosyal destek sunacaklarını vurgulamıştı. Sohram-Der, Eğitim-Sen'in bu açıklamasına destek verdi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+