Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

MARDİN (DİHA) - Derik'in Kizilê köyündeki yurttaşlar, Derik ve Nusaybin'deki ablukaya karşı İpekyolu'nu trafiğe kapattı.

Mardin'in Derik ilçesinde 6 gündür devam eden ablukayı kırmak ve Nusaybin'de devam eden saldırıları protesto etmek amacıyla onlarca yurttaş, Kizilê köyü kavşağında bulunan İpekyolu'nu trafiğe kapattı. Yurttaşlar sık sık, "Bijî berxwedana Derîkê", "Bijî berxwedana Nisêbînê" ve "Bê Serok jiyan nabe" sloganları attı.

Köylülerin İpek yolu üzerindeki bekleyişleri sürüyor. [...]

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi akademisyenleri, geçtiğimiz günlerde tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile tüm tutsak gazeteciler için bir metin yayımladı.
Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun ve Radyo, TV ve Sinema Bölümü Başkanı Prof. Dr. Huriye Kuruoğlu’nun aralarında bulunduğu 20 akademisyenin imzaladığı metinde, Türkiye’de basın özgürlüğünün "endişe verici durumda" olduğu belirtildi. [...]

Tayyip Erdoğan, Paris’teki İklim Zirvesi’nde bir Rus gazetecinin ‘Neden DAİŞ’i destekliyorsunuz’ sorusuna ‘sus’ işareti yaparak yanıt verdi.

Paris'teki İklim Zirvesin bir Rus gazeteci Erdoğan’a ‘Neden DAİŞ’i destekliyorsunuz’ sorusunu yöneltti.

Erdoğan’ın ‘Sus’ işareti yaptığı gazeteci, korumalar tarafından uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Gazetecinin ısrarla sorusunu sormaya devam etmesi üzerine Erdoğan’ın danışmanı Mustafa Varank üzerine yürüyerek gazeteciyi uzaklaştırdı. 

 

[...]

BİTLİS (DİHA) - Bitlis'in Ayrancılar köyü ve Siirt'in Baykan'a bağlı Sarıyurt mezrasında yapılan ev baskınlarında en az 6 kişi gözaltına alındı.

Bitlis'e bağlı Ayrancılar (Miryanis) köyü ve Siirt Baykan'a (Hawêl) bağlı Yarımca (Erbo) köyü Sarıyurt (Zeviyasor) mezrasında sabah saatlerinde özel hareket timleri ve jandarma ekipleri tarafından evlere baskın düzenlendi. Ayrancılar köyünde Celal İşçen (33) ve Orhan Altintaş(23) gözaltına alınırken, Sarıyurt mezrasında ise en az 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf