Çıplak aramaya karşı çıkan hasta tutsak darp edildi

2013-12-11 10:50:10
Yazdir

KOCAELİ (DİHA) - Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gördüğü tedavi sebebiyle Bolu'dan Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edilen hasta tutsak Bayram Yaruk'un cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine karşı çıktığı için darp edildiği belirtildi.

Son dönemde bölge cezaevlerinden yaşanan sürgünlerle birlikte gündeme gelen tutsaklara dayatılan çıplak arama işkencesine bir yenisi de Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde eklendi. 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 20 yıla yakın süredir cezaevinde olan hasta tutsak Bayram Yaruk, gördüğü psikolojik tedavi sebebiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi sürekli tedaviye geldiği için Bolu F Tipi Cezaevi'nden Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Cezaevi girişinde gardiyanlarca çıplak aranmak isteyen Yaruk'un, 4 gardiyan tarafından darp edildiği belirtildi. 

İHD'ye başvurdu

Cezaevinde Bayram Yaruk ile görüşen yeğeni Hilal Yaruk, dayısının hastalığına rağmen darp edildiğini ve darp edilmesinin ardından gardiyanlar ve cezaevi yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ise sürekli baskıya maruz kaldığını söyledi. Dayısı Yaruk'un Kandıra Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı başvuruya da henüz yanıt verilmediğini belirten Hilal Yaruk, dayısının uğradığı işkence ve yaşadığı hak ihlallerine ilişkin İHD İstanbul Şubesi'ne başvurdu.

41 gündür Kobanê-Suruç sınırında direniş nöbeti tutan halk, AKP hükümetinin “güvenli bölge” oluşturma girişimine tepki gösterdi. Sınırı terk etmeyeceklerinin altını çizen eylemciler, sınır hattını ne AKP hükümetine ne de DAİŞ çetelerine bırakmayacaklarına dikkat çekti.

AKP hükümetinin sınır hattına “güvenli bölge” kurma girişimine bir tepki de günlerdir sınır hattında Kobanê direnişi için nöbet tutanlardan geldi. Mehser ve Misyenter köylülerinde direniş nöbeti tutanlar, sınır hattını insansızlaştırmayı ve Kobanê direnişini kuşatmayı planlayan hükümetin bu hesaptan derhal dönmesini istedi. [...]

-KCK Yürütme Konseyi Eş başkanlığı, AKP hükümetinin Rojava ve Kobanê direnişine karşı olumsuz politikalardan vazgeçmediğini belirterek DAİŞ’e verilen desteğin de sürdüğü ifade edildi. KCK, AKP’nin Ortadoğu ve Rojava politikasının çöktüğünü de ifade ederek Kuzey’de de siyasi soykırım operasyonlarına karşı direnişin geliştireceğini duyurdu.

- PYD Kobanê için uluslararası yardım kampanyası başlattı. Eşbaşkan Salih Muslim, halk olarak zorlu bir dönem geçtiklerini belirterek, “Dostlarımızın desteğiyle zaferin bizim olacağından eminim” sözleriyle herkesi Kobanê’ye destek vermeye çağırdı. [...]

DAİŞ çetelerinin katliamlarından kaçıp Amed’in Çınar ilçesine yerleşen Êzîdî kadınlar, bir etkinlikte buluştu. Kadın Merkezi görevlisi Sosyolog Halide Türkoğlu, amaçlarının kadınların yaşadığı travmalardan uzak tutmak olduklarını söyledi.

Kadın Merkezi görevlisi Sosyolog Halide Türkoğlu, düzenledikleri etkinlikle kadınların ve çocukların yaşadığı travmalardan bir nebze de olsa uzaklaştırmayı hedeflediklerini belirterek, etkinliklerini devam ettireceklerini söyledi. [...]

Ezilen halkların duygu, düşünce ve özlemlerini beyaz perdeye yansıtan devrimci sanatçı ve yönetmen Yılmaz Güney'in ölümünün 30.yılı anısına Almanya'nın Köln kentinde 26 Ekim tarihinde bir etkinlik düzenlenecek.

 "Ölümünün 30.yıldönümünde Halkın Sanatçısı Halkın Savaşçısı Yılmaz Güney'i Anma ve Kobanê ile Dayanışma" adı altında gerçekleşecek etkinliği, Güney Kültür-Sanat ve Edebiyat Dergisi ile Yılmaz Güney Vakfı organize ediyor. 

26 Ekim saat 14:00'te, Ezgi Center'de başlayacak olan anma etkinliğinin açık adresi, Stolbergerstrasse 317, 50933 Köln. [...]

DAİŞ çetelerinin Ağustos ayı başında ele geçirdiği petrol bölgesi Zumar'ı geri almak isteyen peşmerge güçleri ile çeteler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Zumar'ı kuşatmaya alan peşmergelerin kente girdikleri belirtiliyor.

Peşmerge güçleri, 2 Ağustos'tan bu yana işgal altında olan Musul bölgesindeki Zumar nahiyesini geri almak için bugün bir çok koldan operasyon başlattı. Petrol bölgesi Zumar, Batı Kürdistan ile sınırı olan Rabia'ya 55 km, Musul'a 88 km mesafede bulunuyor.

RojNews'e göre peşmergeler nahiyeyi kuşattıktan sonra şiddetli çatışmalar başladı. [...]

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Cumartesi annelerinin 500’üncü eylemine ilişkin yaptığı açıklamada, “Cumartesi Anneleri, bütün dünyada etki yaratan bu inatçı ve ısrarlı eylemleri ile barış ve demokrasi mücadelesinin geliştirilmesinde son derece önemli ve sembolik bir rol oynadılar” dedi.

Yazılı bir açıklama yayınlayan HDP Merkez Yürütme Kurulu, Cumartesi Anneleri’nin 500 haftadır aynı gün ve saatte İstanbul’da Galatasaray Meydanı’nda oturduğu ve Türkiye demokrasi güçlerinin ortak direniş mirasının çok önemli parçası olduğunu belirtti. [...]

Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum Yukarı Uç Dostum
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2014 info@bestanuce.com

Bestanuce1.comon Google+